Ana içeriğe atla

METEHAN BAŞAR, Spor Yöneticiliği Bölümü (Dünya Şampiyonu Milli Güreşçi)

Eğitim kadrosunun kaliteli olması ve bu üniversiteden mezun olduğumda yeterli bir donanıma sahip olabileceğimi düşündüğüm için SUBÜ’yü tercih ettim. Ayrıca kampüsün tüm imkânları içinde barındırması, bunun yanında Sakarya’da doğup büyümem ve ailemin bu ilde olması da tercih etme sebeplerimden biri oldu. Yoğun antrenman ve müsabaka temposuna sahip milli sporculara sundukları imkânlar sayesinde, sporculuk hayatıma taviz vermeden donanımlı bir şekilde devam edebileceğim için tercihimi SUBÜ’den yana kullandım.

KÜBRA DAĞLI-Avrupa ve Dünya Şampiyonu Milli Tekvandocu

Profesyonel sporcuların en büyük korkularından bir tanesi üniversite ile spor hayatının bir arada yürüyemeyeceğine olan inançlarıdır. Ben de bu tereddütler ile okul ararken Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin bu konudaki hassasiyetini gördüm ve hayatımdaki en doğru kararlardan birini alarak bu üniversitenin bir parçası olmaya karar verdim. Bunun yanında SUBÜ'yü tercih etmemde başka sebepler de oldu. Örneğin, en büyük etkenlerden bir tanesi de güçlü ve donanımlı akademik kadrosunun yanı sıra, yaptığım sporda beni destekleyen ve daima ileriye gitmem için çaba sarf eden bir okul yönetiminin olmasıydı. Antrenmanlarımı okul içerisinde yapmam için gerekli tüm ekipman ve sahaların mevcut bulunması ve okul ile şehir içi ulaşımın kolay olması da benim için ayrı bir şanstı. Evet bu sene mezun oluyorum ama okulum benim için hayatım boyunca bambaşka bir yerde olacak. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi mezunu olmanın gururunu her zaman yaşayacağım. Burada edindiğim tecrübeler ve birikimler ile hayatıma çok daha güçlü bir insan olarak devam edeceğim. Ve okulumun da desteğini her zaman olduğu gibi yine hayat boyu hissedeceğimi düşünüyorum.

HİLAL SAĞIR, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nin uygulama odaklı eğitim anlayışı bu bölümü seçmemdeki en büyük nedendir. Yaz stajı ve 7+1 uygulamalı iş yeri programlarıyla mezun olmadan çalışma hayatını deneyimleme fırsatını bizlere sunan bu eğitim anlayışı, teorikte öğrendiklerimizi pratikte uygulamamız açısından en büyük kazancımız oldu. Eğitim sürecimiz boyunca hocalarımızla iletişim halinde olup kendimizi özgürce ifade edebilmenin rahatlığını ve ihtiyacımız doğrultusunda her türlü desteği bizlere sunan üniversitemiz, bünyesinde bulundurduğu öğrenci kulüpleri ve toplulukları ile sosyalleşmeyi, kişisel gelişime katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Üniversitemiz TÜBİTAK yarışları için üretilen elektrikli araç, Teknofest yarışları için üretilen sualtı aracı ve kanser tedavisinde bir ilk olan çok ışınlama modlu fotodinamik lazer sistemi gibi birçok çalışmada derece alarak, girişimciliğe ve Ar-Ge’ye verdiği önem doğrultusunda önemli başarılara imza attı. SUBÜ ailesinin bir parçası olduğum için çok mutluyum.

SALİM İBRAHİM ONBAŞI, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği (Mezun)

Misyonu, “Bilgiyi Beceri ile Bütünleştirmek” olan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’ni tercih etmek benim için güzel bir karar olmuştur. Özellikle spor eğitimi veren kurumlar için imkânlar ve materyaller oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Spor salonları, tenis kortları, çok amaçlı sahalar vb. olanakların üniversitemizde olması hem Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri hem de diğer bölüm öğrencileri için sosyalleşme fırsatı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra hoca ve öğrenci arasındaki samimi iletişim öğrencilerin akademik anlamda ilerlemesine olanak sağlamaktadır. “Başarı bir varış noktası değil, bir yolculuktur.” Sizin de bu başarı yolculuğunuzun Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden geçmesi umuduyla…

NAZİRE AFŞAR, Aşçılık (Mezun)

SUBÜ öğrencisi olmak her zaman bir avantajdı. Okulumuz bitmeden birçok alanda iş tecrübesi kazanmış ve mezun olduktan sonra kısa sürede iş bulabilecek miyim korkusu yaşamadan diplomalar elimizde eve geldiğimiz gecenin sabahında çoğumuzun mesaisi başlamıştı bile. İş yerlerimizden izin alıp mezuniyet törenimize katılmıştık. Staj yaptığım işletmeden iş teklifi almış hatta stajyeri olduğum mutfak şefimin referansı sayesinde istediğim işletmeye ilk mülakatta girmeyi başarmıştım. Henüz mezun olmadan işlerimiz nasıl mı hazırdı? Uygulamalı derslerimiz için otelimizde profesyonel eğitim almanın yanı sıra zorunlu yaz stajımız, yeni sistemimizle 3+1 uygulamalı stajlarımız sayesinde eğitim birimimizin seçici davranıp onayladığı işletmelerde eğitim yapmış, mutfağın her aşçı gibi önce bulaşık ve paspasından başlayıp sonra uçsuz bucaksız bir serüveninde yola koyulmuştuk. SUBÜ'lü olmak büyük işletmeler büyük ustalar kazandırdı bize. Düzenlediğimiz festivaller, etkinlikler, konferanslar ve tanışma günlerimiz sayesinde geniş bir çevre kazandık. Ben Nazire Afşar daha dün yemekten kaçındığım balıklardan dört katı büyüklüğündeki farklı cins balıkları bugün kılçığına zarar vermeden iskeletinden ayırıyorum ve bundan muazzam zevk alıyorum. Yeni şeyleri keşfetmeyi seviyorum. Yeni bileşenler oluşturmak, mutfağa biyoloji, matematik ve geometriyi dâhil etmeyi öğrenmek en güzel keşif.

EMİNE SELDA KIRDEMİR (Aktif Öğrenci)

Merhaba, ben Emine Selda Kırdemir. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Antrenörlük Eğitimi Bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Antrenörlük bölümüne ilk zamanlar alışamamıştım ve antrenör olabileceğimden emin değildim. Ancak aldığım eğitim, birebir uzmanlık dersleri ve okulun eğitim kalitesinin zenginliği sayesinde kendimi geliştirme fırsatı buldum. Üniversiteye ulaşım kolaylığı, spora ve sporcuya önem vermesi, antrenman yapabilecek alanların olması (ki bu sadece benim branşım için değil çoğu branş için antrenman yapabilme özgürlüğüne sahip oluyorsunuz) tercih nedenlerimden bazıları. Çok sayıda öğretim görevlisinin bulunduğu diğer fakültelerden dahi bilgiye ulaşım kolaylığı sağlanıyor. Kütüphanemiz sınav haftalarında öğrencilerine ikramlarda bulunuyor. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesini seçmemin nedenlerini özetleyecek olursam, yapılan sosyal aktiviteler, seçmeli dersleri, uzmanlık eğitimi, tatmin edici akademik eğitim kadrosu, okulun coğrafi konumu, okul dışı sosyal aktivite alanlarıyla eğlenebilme fırsatları yaratması ve mezun olunca iş imkânların yüksek olmasıdır.

EMRAH KAYAOĞLU (Mezun Öğrenci- Antrenörlük Bölümü)

Merhaba ben Emre Kayaoğlu, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Antrenörlük Eğitimi Bölümü 2019 yılı mezunuyum. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ni öncelikle İstanbul’a yakın olmasından dolayı tercih ettim. Günlük seyahatler ile üniversite eğitimime devam ederken bir yandan da spor yaşantıma devam edebilme fırsatı bulmuş olmam benim için çok büyük bir avantajdı. Mezuniyetimden itibaren spor eğitmeni olarak çalışmaktayım ve bir yandan da Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. Üniversitemizden aldığım kaliteli eğitim sayesinde özgüvenle hem iş hem de devam eden eğitim hayatımda kendimi geliştirebilmekte ve daha iyi fırsatlar elde etmekteyim. Güçlü, yenilikçi, dinamik akademik kadrosu, eğitim alanlarında sunduğu imkân ve fırsatlarla ülkemizdeki sayılı üniversiteler içerisinde bulunduğuna inandığım Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi mezunu olmak kesinlikle bir ayrıcalıktır.

ŞÜHEDA KÖSE (Aşçılık Programı-Mezun Öğrenci)

Aşçılık bölümü son yılların en fazla talep gören ön lisans programlarından bir tanesidir. Hiç kuşkusuz doğrudan amaca yönelik bir bölüm olduğundan talebi de çok kazancı da. Hizmet sektörü söz konusu olduğunda, insanın varlığını devam ettirebilmesi için bir şeyler yemesi gerektiği göz önünde bulundurulacak olursa bu sektörün bitme gibi bir ihtimali yoktur. Üniversitemizin Aşçılık bölümüne sahip üniversiteler arasındaki eğitim kadrosuna bakılacak olursa kendini bu konuda güzel bir şekilde yetiştirmiş, geliştirmiş bir kadroya sahip olduğunu görmekteyiz. Derslerde hem teorik hem pratik eğitimler kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için bulunmaz bir fırsat. Okulun konumuna bakılacak olursa da Sakarya'nın en gözde ilçelerinden biri olan Sapanca'da bulunmakta. Mutfak derslerinin uygulandığı uygulama otelinin mutfağı ise tamamen doğayla iç içe öğrenciler için nezih bir ortam sunmaktadır. Ben aşçılık bölümünden 2019 senesinde mezun oldum ve bölümüne uygun olarak bir işletme açmak ve aldığım eğitimi insanlar için faydalı bir şekilde yaşatmak istiyorum. Şu konuda da herkes hemfikirdir: Aşçılık mesleği, asla ölmeyecek olan bir meslektir, zira yeme içme ihtiyacı insanların en temel ihtiyaçlarındandır. Ancak yine de iş bulmak veya iş kurmak tamamen sizin girişkenliğinize bağlıdır. Yemek yapmaktan gerçekten zevk alıyorsanız, kendi işinizi de kurabilecekseniz bu bölümü tercih etmek için önünüzde hiçbir engel yok.

BURAK GÜLTEKİN, İnşaat Mühendisliği (Aktif Öğrenci)

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesini tercih etmemdeki en büyük etken, meslek lisesi mezunu bir öğrenci olarak uygulamalı eğitim modelini üniversitede devam ettirebilme imkânımın olmasıydı. Teknoloji fakültesinin mevcut atölye dersleri ve eğitimin daha çok uygulamalı olması, sektörde yaptığım stajlarda sahaya hızlı alışmam konusunda kolaylıklar sağladı. Üniversitemin öğrenci topluluklarına sunduğu imkânlar sayesinde birçok konferans eğitimleri, teknik geziler ve sosyal sorumluluk projeleri düzenleyerek sektörü tanıdım, kişisel gelişimim açısından kendimi gelirştirdim ve geniş bir çevre edindim.

ARDA POLAT,(Mezun Öğrenci)

Tercih edeceğin üniversitenin, sana sadece akademik anlamda bilgi ve beceri katmasını istemiyorsan işte tam da sana göre bir üniversite, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi. Burada yüksek düzeyde alacağın akademik bilgi ve becerinin yanında aynı düzeyde sosyokültürel bilgi birikimine ve yine aynı düzeyde insan ilişkilerine sahip olacaksın. Kampüsün öğrencilerine sunmuş olduğu, bireysel gelişimini en üst seviyeye çıkartabilmen için sayısız fırsat mevcut. Bunun yanında desteğini hiçbir zaman esirgemeyen ve amacı seni hep bir basamak daha yukarı taşıyabilmek olan bir akademik kadroya sahip. Kısacası yıllardır hayalini kurduğun yer tam olarak burası. Hayatında fark yaratacağına emin olabilirsin.

İREM KARAHAN-Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

Herkes geleceği için iyi bir üniversite seçmek ister. Benim Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesini seçme sebeplerim ise iyi bir akademik kadro, uygulama alanlarındaki yeterlilik ve en önemlisi uygulamalar için gerekli teorik altyapının oluşturulmasıydı. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesine başladıktan sonra gerek akademik gerekse sosyal anlamda kendimi geliştirebileceğim birçok fırsatın yanında ulusal ve uluslararası alanda başarılar elde ettim. Bu anlamda üniversitenin bir bireyi olduğum için çok şanslı ve mutluyum.

HAYRULLAH KERİM (Mezun)-Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı, Yüksek Lisans

Merhaba! Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünde lisans eğitimim sırasında deneyimlemiş olduğum staj ve işbaşı eğitimlerinde çalıştığım otellerden iş teklifi almıştım. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversite'sini tercih etmek için en geçerli sebeplerden biri budur diye düşünüyorum. Yaz aylarında deneyimlediğimiz 30+30 yaz stajları ve 8. yarıyılda işbaşı eğitimine yer verilmesi, hem öğrencilerin sektör deneyimi yaşamalarına hem de henüz diplomalarına kavuşmadan iş teklifleri almalarına olanak sağlıyor. Mezun olduktan sonra yüksek lisans programını tercih etmemde önemli rolü ise sektör deneyimi olan ve her biri iyi araştırmacı olan hocalarımla kendimi geliştirebilme fırsatını öngörmüş olmamdır. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi sahip olduğu unvanın hakkını vererek üniversite bünyesinde yenilikçi projeleriyle topluma ışık tutmaktadır. SUBÜ'lü olmak dünyadaki gelişmeleri daha entelektüel bir bakış açısıyla değerlendirip yorumlamama katkı sağladı. Kendimde gördüğüm bu gelişim geleceğe dair umutlarımı canlı tutmamı sağlıyor. Tüm bu eşsiz fırsatlara ulaşmak; üniversite giriş sınavları sonrası yapılacak doğru bir tercih kadar uzağınızda!

İLAYDA ERSOY-Turizm İşletmeciliği Bölümü

Merhaba ben İlayda Ersoy. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Turizm Fakültesi’ni seçmemdeki en büyük etken, güçlü ve aynı zamanda alanında uzmanlaşmış bir akademik kadroya sahip olmasıydı. Her konuda öğrencisine destek olan akademisyenlerimiz sayesinde mezun olduğumuzda kendi yeteneklerimizin farkında olan ve her konuda kendini yetiştirmiş bireyler olarak mezun olacağımıza inancım tam. Okulumun hem akademik yeterlilik hem de sosyalleşme açısından, bana olabildiğince kazanç sağlayacağına inanıyorum. Turizmde temeller daima sağlam atılmalıdır. Ben de geleceğin turizmcisi olarak, üniversitemin bana kattıklarıyla beraber bu yolu sağlam adımlarla yürüyeceğim.